Gyermekláncfű

A gyermekláncfű, más néven pitypang, tavasszal virágzik, ilyenkor szinte sárgává változnak tőle a mezők. Bár sokan egyszerű gyomnak tartják, számtalan jótékony egészségügyi hatással rendelkezik, fogyasztásának előnyeire már az ókorban is felfigyeltek. Neve a görög “tarakè” –zavargás, rendetlenség− és az “akos” –megoldás− szavakból származik, ami arra utal, hogy számos betegséggel szemben hatékonyan alkalmazható. Leggyakrabban béltisztításra használták, valamint egyedülállóan erős vízhajtó tulajdonsága miatt alkalmazták: nem véletlen, hogy több országban a mai napig népiesen egyszerűen csak „hugyoskának” nevezik. Ezen kívül a gyermekláncfű jól használható fogyókúrák, cukorbetegség, májbetegségek, húgyúti panaszok és vérszegénység esetén, antioxidáns hatásának köszönhetően a rák és a gyulladások megelőzéséhez, valamint kezeléséhez is hozzájárul. Külsőleg alkalmazva a pattanások eltüntetésében is segítségünkre lehet. A pitypang szinte minden része felhasználható, zsenge leveleit friss salátaként fogyasztják, olajban eltett virágbimbóit gyulladások kezelésére alkalmazzák, magukból a virágokból pedig lekvárt is főznek. Porrá zúzott, szárított gyökere hosszú ideig a „szegények” kávéja volt, míg a sóban, vagy ecetben érlelt bimbókat a mediterrán országokban a kevésbé tehetősek a jóval drágább kapribogyó pótlására használták. Anglia néhány területén, például Berkshire környékén, a gyermekláncfű virágaiból ízletes italt is készítenek Dandelion Wine néven.

Gyógyhatásai

A gyermekláncfű gyökere kiváló méregtelenítő, mivel szabályozza az epe, a máj és a vesék helyes működését, azaz fokozza a kiválasztószervek hatékonyságát, beleértve a hámréteget is. Ez a méregtelenítő folyamat fontos része, hiszen a pitypang segítségével a mérgek nagyobb mennyiségben távoznak a szervezetből a széklettel, a vizelettel és az izzadsággal. Nem csupán a kiválasztószervek működését ösztönzi, de remek gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, ezért májproblémák –májgyulladás, sárgaság, májzsugor− és epekő esetén egyaránt sikerrel alkalmazható. Fogyasztása nyugtatja a gyulladt, irritált bélrendszert is, enyhíti a reflux és az IBS tüneteit, óvja az emésztőrendszer nyálkahártyáját. A gyermekláncfű fogyasztása az emésztésben közreműködő mirigyek működését is serkenti –nyál, gyomornedvek−, valamint szabályozza az emésztőrendszer izomzatát, könnyebbé és alaposabbá teszi a székletürítést, enyhén hashajtó hatású. Fő hatóanyagai a triterpén alkoholok −taraxerol−, a szterolok, valamint bőségesen tartalmaz A-, B-, C- és D-vitamint. Gazdag kalciumforrás, aminek köszönhetően a gyermekláncfű fokozza a csontok szilárdságát. Hasonló a hatása a pitypang antioxidáns összetevőinek, amelyek segítenek megelőzni a csontsűrűség csökkenését. Található benne inulin (a jótékony bélbaktériumok számára élelmet jelentő prebiotikum), keserűanyagok és ásványi sók: ezek egyedi kombinációja teszi a gyermekláncfüvet kiváló emésztésfokozóvá. Fokozza a máj működését, valamint elősegíti az epeáramlást, ezáltal javítja az emésztést, csökkenti az emésztőrendszeri problémák kialakulásának esélyét. Rostjai fokozzák a béltisztítást, megszabadítják a bélrendszert a méreganyagoktól és a káros lerakódásoktól, a bélmozgás normalizálásával megszüntetik a székrekedést és a hasmenést, közreműködnek a vastagbélrák megelőzésében, csökkentik a vérben a koleszterin mennyiségét.
Azzal, hogy beállítja az epetermelés, valamint eltávolítja a felesleges epét, és védi a májat, a sárgaság megszüntetéséhez is hozzájárul. A gyermekláncfű ösztönzi az inzulintermelést, alacsonyan tartja a vércukorszintet, ami hozzájárul cukorbetegség kezeléséhez.
Erős vízhajtó hatással rendelkezik, segítség megszabadulni a szervezetben pangó víztől, miközben nyugtatja és fertőtleníti a húgyutakat. A felesleges víz eltávolításával a pitypang csökkenti a magas vérnyomást, fokozza a szervezet méregtelenítését, elősegíti a cukorbetegek esetében a vesékben lerakódott cukor távozását. Mivel kitakarítja a bélrendszert, és helyreállítja az emésztést, a fogyókúrák sikeréhez is hozzájárul. Vérnyomáscsökkentő hatását erősíti jelentős kálium- és rosttartalma is. Összetevői támogatják a nyirokrendszert, nitrogén-oxid-tartalma fontos szerepet játszik az immunrendszer helyes működésében, mivel megnöveli a falósejtek hatékonyságát.
A gyermekláncfű fertőtlenítő hatású nedve külsőleg alkalmazva gyorsítja a bakteriális és gombás bőrfertőzések gyógyulását, jó szolgálatot tehet viszketés, pattanások (akné) és ekcéma esetén. Antioxidánsai, különösen a C-vitamin és a flavonoidok közé tartozó luteolin révén a gyermekláncfű megköti a rákot, gyulladásokat, szív- és érrendszeri betegségeket, valamint a bőr és a sejtek öregedését okozó szabad gyököket. A luteolin mindemellett a rákos sejtek szaporodását is gátolja.

Mit mond a tudomány?

Biochemical and Biomedical Research kutatói. Sikerült kimutatniuk, hogy a levelek vizes kivonata gátolja a mellrák növekedését és a prosztatarák terjedését, míg a gyermekláncfű gyökeréből készült vizes kivonat akadályozza a mell rákos sejtjeinek invázióját. A kutatási eredmények az International Journal of Oncology szaklapban jelentek meg.

Felhasználása

  • Bőrfertőzések
  • Emésztési zavarok
  • Cukorbetegség
  • Csontritkulás
  • Ekcéma
  • Fertőtlenítés
  • Fogyókúra
  • Gyulladások
  • Húgyúti fertőzések
  • IBS
  • Immunerősítés
  • Májbetegségek
  • Magas koleszterinszint
  • Magas vércukorszint
  • Magas vérnyomás
  • Méregtelenítés
  • Pattanás
  • Rák
  • Reflux
  • Sárgaság
  • Székrekedés
  • Vízvisszatartás

Hivatkozások

Williams CA, Goldstone F, Greeham J. Flavonoids, cinnamic acids and coumarins from the different tissues and medicinal preparations of Taraxacum officinale. Phytochemistry. 1996;42:121–127.

Wittzell, Hakan (1999). „Chloroplast DNA variation and reticulate evolution in sexual and apomictic sections of dandelions”. Molecular Ecology 8 (12): 2023–35

Clarke, Charlotte Bringle (1977). Edible and useful plants of California. Berkeley: University of California Press. p. 191.

Kim YC, Rho JH, Kim KT, Cho CW, Rhee YK, Choi UK. Phenolic acid contents and ROS scavenging activity of dandelion (Taraxacum officinale) Korean J. Food. Preserv. 2008;15:325–331.

Van Baarlen P, van Dijk PJ, Hoekstra RF, de Jong JH (October 2000). „Meiotic recombination in sexual diploid and apomictic triploid dandelions (Taraxacum officinale L.)”. Genome 43 (5): 827–35.

Katrin Schütz, Reinhold Carle & Andreas Schieber (2006). „Taraxacum—a review on its phytochemical and pharmacological profile”.

gyermekláncfű

Gyermekláncfű

Név:

Gyermekláncfű

Latin név:

Taraxacum officinale