Fekete áfonya

A fekete áfonya – Vaccinium myrtillus – főként kulináris értékei miatt népszerű, gyakori összetevője az erdei gyümölcsökkel készített ételeknek, elsősorban süteményeknek és fagylaltoknak. Az viszont már kevésbé közismert, hogy ez a savanykás, mégis kellemes ízű, bogyó, számtalan egészségmegőrző és gyógyító hatással rendelkezik. Észak-Európában őshonos, egészen 2500 méteres magasságig megterem. Érési ideje viszont meglehetősen rövid, frissen elsősorban júliusban és augusztusban juthatunk hozzá.

Gyógyhatásai

100 g fekete áfonya mindössze 27 kalória, így nagyszerű fogyókúrás ételnek számít. Találhatunk benne szénhidrátokat, növényi rostot, fehérjéket és elenyésző mennyiségű növényi zsírt. A fekete áfonya koleszterinmentes, gazdag viszont ásványi anyagokban, kalciumban, káliumban, nátriumban, vasban, valamint foszforban.
Kiemelkedő a C-vitamin-tartalma, hiszen 100 grammban 44 mg található, ami vetekszik a citrusokéval. Ennek is köszönhető, hogy erős antioxidáns hatású, hozzájárul a gyulladások, érbetegségek megelőzéséhez és kezeléséhez.
A fekete áfonya szemre is kiváló, csökkenti a szürkehályog kockázatát, támogatja a szívműködést, fertőtlenítő és baktériumölő hatása révén a húgyúti fertőzések kiegészítő kezelésében is segítségünkre lehet.
Felfázás esetén, fogyasszunk belőle minél többet: ehetjük nyersen, vagy akár joghurtba keverve. Utóbbival azért hatásosabb, mert így probiotikumot is beviszünk a szervezetünkbe. Jó választás a kipréselt leve vagy a por alakban beszerezhető étrend-kiegészítő változata is. Sőt, készíthetünk belőle lekvárt, szirupot: a fekete áfonya italból elég belőle egy kisebb adag, és vérkeringésünk máris felfrissül.
Segítségével nemcsak ereinket erősíthetjük, de a visszeres problémákat is csökkenthetjük. Rendszeres fogyasztásával enyhül az elnehezedett végtagok miatti, rossz érzés, valamint halványodhatnak a megpattant hajszálerek. Ezeket a hatásait az antocianineknek köszönhetjük, amelyek segítenek megelőzni az értágulást, véralvadásgátló tulajdonságuk révén csökkentik a plakkosodás, és ezáltal a különböző embóliák kialakulásának esélyét. A fekete áfonya, hála antioxidáns pterostilben taralmának, mérsékelheti a triglicerid szintjét a vérben, ezzel egyidejűleg, szabályozza és szinten tartja a megfelelő vércukorszintet.
Hasonlóan a vörös áfonyához, a fekete áfonya hatékonyan kezeli a gyulladásokat.
Támogatja a különféle akut, vagy krónikus bélgyulladások gyógyulását, jó szolgálatot tehet ételmérgezés, gyomorfekély, IBS esetén.
Hatékonyan veszi fel a harcot a szezonális megbetegedések (influenza, megfázás) tüneteivel, elősegíti az allergiás megbetegedések megelőzését. Mivel természetes hashajtó, hatékony megoldást nyújt székrekedés ellen, vastartalma hozzájárul a vérszegénység kezeléséhez. Antioxidáns vitaminjai és flavonoidjai felveszik a harcot az idő előtti sejtöregedést, DNS károsodást, rákot, érrendszeri problémákat és gyulladásokat okozó, káros, szabad gyökökkel szemben.
Nemcsak belülről javítja egészségünket, rendszeres fogyasztásával bőrünk szebb és fiatalosabb lesz. Előnyösen befolyásolja a faggyúmirigyek működését, így a haj zsírosodásától is kevésbé kell tartanunk, ha étrendünkbe beiktatjuk a fekete áfonyát. Ne feledjük azonban, hogy mint minden élelmiszer, a fekete áfonya fogyasztásának is lehetnek nem várt következményei. Előfordulhat enyhe lefolyású hasmenés, hasfájás, fejfájás, hányás, amelyek azonnal megszűnnek, ha nem eszünk többet a gyümölcsből.

Mit mond a tudomány?

Svéd kutatók szerint, a fekete áfonya segíthet megszüntetni a fogínygyulladást. A Kristianstad Egyetem tanulmányából kiderül, hogy napi 500 gramm gyümölcs fogyasztásával jelentős eredmények érhetők el.
A fekete áfonya összetevőinek daganatellenes hatását vizsgálták a tokiói Fruit Processing Research Center kutatói, akik megállapították, hogy a gyümölcs antocianidineket (delfinidin, malvidin) tartalmazó kivonata hatékonyan akadályozta a leukémiáért felelős, humán HL60 humán sejtek növekedését. Kisebb mértékben, de a HCT116 humán vastagbélrák sejtek programozott sejthalálát is kiváltotta a fekete áfonya.

Felhasználása

Bőrproblémák, pattanások, szív-, érrendszeri problémák, anorexia, cukorbetegség, emésztési problémák, fertőzéses megbetegedések, allergiák, húgyúti problémák, fogyókúra, daganatos betegségek kiegészítő terápiája, megelőzése.

Hivatkozások

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4463668/

Bilberry Benefits: How Bilberries Help the Body

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12502387

Choi E.H, Ok H.E, Yoon Y, Magnuson B.A, Kim M.K, Chun H.S. Protective effect of anthocyanin-rich extract from bilberry ( Vaccinium myrtillus L.) against myelotoxicity induced by 5-fluorouracil. Biofactors. 2007;29:55–65.

Katsube N, Iwashita K, Tsuchida T, Yamaki K, Kobori M. Induction of apoptosis in cancer cells by bilberry ( Vaccinium myrtillus ) and the anthocyanins. J Agric Food Chem. 2003;51:68–75.

Takikawa M, Inoue S, Horio F, Tsuda T. Dietary anthocyaninrich bilberry extract ameliorates hyperglycemia and insulin sensitivity via activation of AMP-activated protein kinase in diabetic mice. J Nutr. 2009;140:527–33

Sakakibari H, Ogawa T, Koyanagi A, et al., editors. Distribution and excretion of bilberry anthocyanins in mice. J Agric Food Chem. 2009;57:7681–6.

fekete áfonya

Fekete áfonya

Név:

Fekete áfonya

Latin név:

Vaccinium myrtillus