Bojtorján

A bojtorján megítélése sokat változott a történelem során. Volt, amikor erőszakosan terjedő, kiirtandó gyomnövényként, máskor divatos és sokoldalú gyógynövényként tartották számon. Gyógyításra elsősorban a gyökerét vették igénybe.
Az ókori európai népi gyógyászat főként mérges kígyók marása, vagy veszett kutyák harapására ellen alkalmazta, míg a kínaiak a megfázás, az influenza, a felső légúti fertőzések, tüdőgyulladás és bőrproblémák kezelésére használták.
A korai középkorban élt Hildegard Von Bingen apáca-főnökasszony és botanikus a rosszindulatú daganatokat kezelte a bojtorjángyökér segítségével. A XIV. században a bojtorján zúzott leveleit borba keverték, és a leprát próbálták orvosolni vele. Az angol botanikus, Nicholas Culpeper a XVII. században egy meglehetősen furcsa „receptet” jegyzett fel a méhsüllyedés megszüntetésére: a betegnek a fejére kellett kötöznie a bojtorjángyökér egy darabját, amely szerinte „helyrehúzta” a méhet. Később az európai gyógyszerészek a bojtorjángyökeret számos betegség kezelésére javasolták −láz, ekcéma, pikkelysömör, hajkorpa, bőrgyulladások−, de használták a köszvény, tumorok, szifilisz és a tripper, valamint a gyermekággyal kapcsolatos problémák ellen is. Az Újvilág orvosai főként a húgyúti fertőzések, veseproblémák, ízületi gyulladások, fertőző bőrbetegségek megszüntetésére alkalmazták. Ázsiában régóta fogyasztják a bojtorján friss hajtásait, gyökerét és szárát, míg Angliában népszerű üdítőitalok alapanyagául szolgál. Elősegíti az emésztést, kiváló méregtelenítő, támogatja a bőr egészségét, csökkenti a vérnyomást, valamint a bélflóra egyensúlyának visszaállítására és fenntartására is sikerrel alkalmazható.

Gyógyhatásai

A bojtorján bővelkedik ásványi anyagokban, ezek közül a legfontosabbak a réz, a vas, a mangán, a magnézium, a foszfor, a kálium, a kalcium és a cink, valamint B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12-, C- és E-vitaminban, míg A-vitamint csak a magjaiban találhatunk. Ezeken a hatóanyagokon kívül a bojtorjángyökér nagyobb mennyiségben tartalmaz lignánokat, nyálkákat, tanninokat, klorogén- és kávésavat, inulint, valamint nyomokban illóolajat. Fontos hatóanyaga az arktiopikrin, amely kiváló baktérium, gombaölő és fertőtlenítő hatással rendelkezik, ennek köszönhetően jelentősen csökkenti a különféle bőrbetegségek tüneteit. Sikeresen megszünteti a belső fertőzéses panaszokat is: főként a húgyutak, a vese és a vastagbél normális funkciójának visszaállításában lehet segítségünkre. Jótékony hatásait kíméletesen, a szervek nyálkahártyáját megóvva fejti ki, erősíti a nyálkahártyák ellenálló képességét is. A többszörösen telítetlen fenolsavak jelenléte szintén segít felvenni a harcot a baktériumokkal, szinte antibiotikumként működnek, ezen kívül hozzájárulnak a különféle gyulladások és irritációk megszüntetéséhez. Magas koncentrációban tartalmaz káliumot, ez is hozzájárul ahhoz, hogy a bojtorján fogyasztásával megelőzhető az érelmeszesedés, az infarktus és a stroke, valamint csökkenthető a magas vérnyomás. Immunerősítő hatását elsősorban jelentős C- és E-vitamin-tartalmának köszönheti, ezek az antioxidánsok képesek megkötni a rákot, gyulladásokat, szív- és érrendszeri betegségeket okozó, és a bőr öregedését felgyorsító szabad gyököket.
A bojtorján hatóanyagai serkentik az epe- és a májfunkciókat, ezért a gyógynövény kiválóan alkalmazható a méregtelenítő kúrák során. Szintén méregtelenítő tulajdonságát erősíti izzadságfokozó és a vizelet áramlását javító képessége, ami hozzájárul a toxinok eltávolításához.
Mivel enyhe hashajtóként viselkedik, így a fogyókúrák kiegészítőjeként is megállja a helyét. A bojtorjángyökérben található vízhajtó és vértisztító inulin rost –az egyik legfontosabb prebiotikum, azaz a jótékony bélbaktériumok tápláléka− szintén segít abban, hogy megszabaduljunk a felgyülemlett mérgektől, valamint hozzájárul a bélflóra egyensúlyának fenntartásához. Utóbbi rendkívül fontos, hiszen a bélflóra működése közvetlenül befolyásolja az immunrendszer hatékonyságát –az immunsejtek mintegy 70 százaléka a belekben található–, míg a bélflóra baktériumai közreműködnek számos vitamin és más, a szervezet számára létfontosságú anyag termelődésében, támogatják az emésztést és az anyagcserét. A rostoknak jelentős szerepe van abban, hogy a bojtorjángyökér ösztönzi az emésztést –keserűanyagai ráadásul stimulálják az emésztőnedvek termelődését– , gyorsítja a táplálék áthaladását a bélrendszeren, ezáltal megszünteti a puffadást és a székrekedést, illetve megakadályozza a kialakulásukat. Az inulin ezen felül csökkenti az emésztőrendszeri gyulladásokat, enyhíti a fekély tüneteit, csillapítja a görcsöket, gátolja a hasmenést okozó baktériumok szaporodását. Fontos tulajdonsága, hogy csökkenti a koleszterinszintet, ezáltal védi a szívet és az érrendszert, valamint szabályozza a vércukorszintet. A méregtelenítéssel a bojtorján a bőr egészségét is visszaadja, elősegíti a pattanások, bőrgyulladások, aknék és foltok gyógyulását. Enyhíti a fájdalmat és gyorsítja a sebgyógyulást, hatékony az égési sérülések kezelésében segíthet a korpásodás és a hajhullás megszüntetésében.
A bojtorjángyökér étvágyjavító, ezért az anorexia kezelésében is szerepet kaphat. Használják torokfájás és más légúti megbetegedések ellen, valamint a meddőség és az impotencia kezelésére.

Mit mond a tudomány?

A bojtorjánban található arctiin (antioxidáns lignán) bőrfiatalító, illetve öregedést gátló hatását vizsgálták német kutatók. Megállapították, hogy a bojtorján kivonata regenerálja a bőr szerkezetét, négy hétig tartó használata hatékonyan csökkenti a szem körüli, látható ráncokat. A tanulmány a Journal of cosmetic dermatology szaklapban jelent meg.

Felhasználása

  • Anorexia
  • Bakteriális fertőzések
  • Bélflóra helyreállítása
  • Bőrproblémák (gyulladások)
  • Ekcéma
  • Emésztési zavarok
  • Fertőtlenítés
  • Fogyókúra
  • Fertőzések
  • Gyulladások
  • Hasmenés
  • Húgyúti fertőzések
  • Immunerősítés
  • Magas vércukorszint
  • Magas vérnyomás
  • Megfázás
  • Méregtelenítés
  • Pattanások
  • Puffadás
  • Pikkelysömör
  • Rákmegelőzés
  • Ráncosodás
  • Sebgyógyítás
  • Székrekedés
  • Torokfájás

Hivatkozások

Burdock. Review of Natural Products. factsandcomparisons4.0 [online]. 2005. Available from Wolters Kluwer Health, Inc. Accessed April 16, 2007.

Janke, Rhonda, “A Grower’s Guide, Burdock”. Kansas State Research and Extension, MF-2609. May 2004.

Lin CC, Lu JM, Yang JJ, et al. Anti-inflammatory and radical scavenge effects of Arctium lappa. Am J Chin Med. 1996;24:127-137.

Kolacz NM, Jaroch MT, Bear ML, Hess RF. The effect of Burns & Wounds (B&W)/burdock leaf therapy on burn-injured Amish patients: a pilot study measuring pain levels, infection rates, and healing times. J Holist Nurs. 2014;32(4):327-40.

J. Liu, Y.-Z. Cai, R. N. S. Wong et al., “Comparative analysis of caffeoylquinic acids and lignans in roots and seeds among various burdock (Arctium lappa) genotypes with high antioxidant activity,” Journal of Agricultural and Food Chemistry, vol. 60, no. 16, pp. 4067–4075, 2012.

Chan YS, Cheng LN, Wu JH, et al. A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock). Inflammopharmacology. 2011;19(5):245-254.

Li D, Kim JM, Jin Z, Zhou J. Prebiotic effectiveness of inulin extracted from edible burdock. Anaerobe. 2008;14(1):29-34.

bojtorján

Bojtorján

Név:

Bojtorján

Latin név:

Arctium lappa