Borsmenta

A borsmenta a mentafélék népes családjának egyik legismertebb tagja. Elnevezése Menthe nimfa nevéből származik, akit a féltékeny Perszephóné változtatott növénnyé férje, Hádész, pedig csak annyit tehetett, hogy különleges illattal ruházta fel¬. Már az ókorban is ismert és kedvelt volt: a görögök elsősorban az emésztési zavarok enyhítésére használták, a rómaiak a nagy lakomák után szívesen rágcsáltak mentalevelet, hogy ezzel serkentsék az emésztésüket. A középkori kolostorokban élő barátok köhögés, gyomorpanaszok, fájó fogíny kezelésére és fogfehérítésre alkalmazták. A XVII. századtól kezdve a hagyományos menta fajták mellett megjelent a vízi mentából és a fodormentából nemesített borsmenta. Kellemes ízének és illatának köszönhetően élelmiszerek alapanyagaként is rendkívül népszerű.

Gyógyhatásai

Legfontosabb hatóanyaga a mentol, ami erősíti a borsmenta hűsítő, fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatását. A homlokon bedörzsölt borsmentaolaj kiváló ellenszere a fejfájásnak, míg a fogínyre csepegtetve a fogfájást is csökkenti. Belsőleg használva mérsékli az emésztési panaszokat: erős görcsoldó, megszünteti a hányingert és a puffadást.

Mivel ellazítja a gyomor és a bél izmait, az IBS és a fájdalmas menstruáció tüneteit is enyhíti. Javítja a fizikai teljesítményt, a légzésfunkciókat, valamint növeli az agy oxigénellátását.

Nagyszerű szájillatosító, ellensúlyozza a rossz leheletet. Az immunrendszert erősítő C-vitamin-tartalma is hozzájárul ahhoz, hogy a borsmenta kiválóan (főképpen teaként) használható a megfázás kezelésére: segít megszüntetni a köhögést és a torokgyulladást, megtisztítja a légutakat.

Külsőleg alkalmazva a borsmenta fokozza a bőr vérkeringését, támogatja a hámszövetek megújulását. Csökkenti az ütések, zúzódások okozta fájdalmakat, a rovarcsípés, vagy allergia hatására jelentkező viszketést, kezeli a bőrgyulladásokat, megszünteti a kiütéseket. Nyugtatja a fejbőrt, a zsíros és a száraz hajra egyaránt alkalmazható. Az olajából készített pakolás a reumás és más ízületi-, illetve izomfájdalmak esetén tehet jó szolgálatot. A borsmenta flavonoidjai kiváló antioxidáns hatásokkal bírnak. Megkötik a felesleges szabad gyököket, lassítják a bőr öregedését, hozzájárulnak a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez, elpusztítják a daganatos sejteket. Antioxidáns tulajdonságai mellett, a borsmenta baktériumellenes hatással is rendelkezik.

Mit mond a tudomány?

Az University of Adelaide tudósai megállapították, hogy a borsmenta aktivál egy „fájdalomellenes csatornát” a vastagbélben, illetve enyhíti a gyulladásos fájdalmakat az emésztőtraktusban. Ennek köszönhetően a borsmenta fogyasztása jelentősen enyhíti az IBS miatt jelentkező fájdalmakat, és hozzájárul az irritábilis bél szindróma kezeléséhez. A kutatási eredmények a Pain tudományos szaklapban jelentek meg.

Felhasználása

  • Emésztési zavarok
  • Puffadás
  • Fogfájás, fogínygyulladás
  • Megfázás
  • Köhögés
  • Torokgyulladás
  • Rossz lehelet
  • Izom- és ízületi fájdalmak
  • Bőrproblémák
  • IBS
  • Fájdalmas menstruáció
  • Szív- és érrendszeri megbetegedések

Borsmenta tea elkészítése:

  • Forraljunk fel 1 liter vizet.
  • Ha felforrt, adjunk hozzá 30 g száraz, kézzel morzsolt borsmentalevelet.
  • A főzetet vegyük le a tűzről, és fedjük le, így nem párolognak el az értékes illóolajai.
  • 5 perc után szűrjük le a borsmenta teát, majd langyosan fogyasszuk.

A borsmenta tea, hatóanyagainak köszönhetően, kiváló fertőtlenítő és emésztésserkentő. Fokozza a máj megfelelő kiválasztási folyamatait, ezáltal hozzájárul a szervezet öntisztulási, azaz méregtelenítési folyamataihoz. Ha anyagcsere javító tulajdonsága miatt, fogyókúrára használjuk, kerüljük az édesítését. Az IBS és bélrendszeri irritációk esetén naponta 3-4 alkalommal igyunk meg belőle egy csészényit. Fogszuvasodás megelőzése érdekében, a fogmosás után, öblögessünk borsmenta teával, ezzel a szájüregi sebek gyógyulását is felgyorsíthatjuk. Mivel gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, külsőleg használva, a pattanások és más bőrgyulladások kezelésére is sikerrel használható. Arra viszont számítsunk, hogy az érzékeny bőrt irritálhatja. A borsmenta teát 6 év alatti kisgyermekeknek ne adjuk, felnőtteknek legfeljebb naponta maximum fél liter elfogyasztása javasolt.

Hivatkozások

Nair B. Final report on the safety assessment of Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf, and Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Water. Int J Toxicol. 2001;20 (Suppl. 3):61–73.

Schmidt E, Bail S, Buchbauer G, Stoilova I, Atanasova T, Stoyanova A, Krastanov A, Jirovetz L. „Chemical composition, olfactory evaluation and antioxidant effects of essential oil from Mentha x piperita”. Natural Product Communications. 2009 Aug;4(8):1107-12. Accessed October 25th 2013.

Inoue T, Sugimoto Y, Masuda H, Kamei C. Antiallergic effect of flavonoid glycosides obtained from Mentha piperita L. Biol Pharm Bull. 2002;25:256–9.

Benjamin Kligler, M.D., M.P.H. and Sapna Chaudharay, D.O. „Peppermint Oil” American Family Physician 2007 Apr 1;75(7):1027-1030. Accessed October 25th 2013.

Mimica-Dukić N, Božin B, Soković M, Mihajlović B, Matavulj M: Antimicrobial and antioxidant activities of three Mentha species essential oils. Planta Med 2003, 69:413-419.

borsmenta

Borsmenta

Név:

Borsmenta

Latin név:

Menta piperita