Ánizs

Az ánizs az egyik legősibb fűszernövény, időszámításunk előtt 1500 évvel készült egyiptomi feljegyzések már említést tesznek étkezési és gyógyászati alkalmazásáról. Az ókori görögök gyakran fogyasztották az emésztőrendszeri panaszok enyhítésére, hasonlóképpen jártak el a rómaiak is, akik rendszeresen a mustacae nevű ánizsos süteménnyel fejezték be híres lakomáikat, hogy ezzel előzzék meg az emésztési zavarok kialakulását. Keleten az adó egy részét ánizzsal is meg lehetett fizetni. Erős aromája és édeskés íze miatt Indiában a száj illatósítását az ánizsmag rágásával oldják meg. Latin neve a dipinella –dupla szárnyas– szóból származik, ami az ánizs madártollszerű leveleire utal. Magja, levele és gyökere is ehető, kiváló orvosság fejfájásra, megfázásra, asztmára és reumás fájdalmakra.

Gyógyhatásai

Az ánizs sokkal több, mint a sütemények, italok, és édes likőrök ízesítője, jótékony összetevői számos betegség, és kellemetlen egészségügyi tünet megelőzéséhez, valamint kezeléséhez hozzájárulnak. Magja –gyógyászati célokra ezt használják a leggyakrabban– nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét, rostokat, olajokat, kellemes illatát az anetol nevű illóolajnak köszönheti. Az ánizs magja gazdag antioxidáns hatású és az immunrendszert erősítő C-vitaminban és limonénben, valamint a csontok és a szív egészségét védő cinkben, kalciumban, káliumban, magnéziumban, mangánban, rézben, vasban. Bővelkedik B-vitaminokban, a piridoxin (B6-vitamin) erősíti az immunrendszert és nyugtatja az idegeket, a riboflavin (B2-vitamin) erősíti a piridoxin hatását és fokozza a szénhidrát-, valamint a zsíranyagcserét, míg a niacin és a tiamin segít megőrizni a szív, illetve az érrendszer egészségét. Serkenti a vérkeringést, enyhíti a fejfájást, a migrénes tüneteket és a szorongást, jelentősen növeli a libidót. Az ánizs hatásos fertőtlenítő, mérsékli a reumás és az ízületi gyulladás miatt jelentkező fájdalmakat.

Anetol-, terpineol- és timoltartalmának köszönhetően az ánizs, enyhíti a köhögést, ezen kívül hatékony köptető, gyógyítja a hörghurutot, a megfázást, a torokfájást, a torokgyulladást és az asztma tüneteit. Különösen teaként fogyasztva ösztönzi az emésztést, ellazítja az emésztőrendszer izmait, ezáltal megszünteti a székrekedést, helyreállítja a normális székelést. Kiválóan alkalmazható a bélszelek, a hasi puffadás, a kellemetlen gyomorkorgások, görcsök, émelygés, valamint a hányinger megszüntetésére és a bélben élő paraziták, káros lerakódások eltávolítására. Az ánizs magjának fogyasztása helyreállítja a menstruációs ciklust, fokozza a tejtermelődést. Nagy mennyiségben mérgező lehet, gyerekek számára és terhesség alatt fogyasztása nem ajánlott!

Mit mond a tudomány?

A törökországi Atatürk University kutatói a Food Chemistry tudományos folyóiratban tették közzé az ánizzsal kapcsolatos kutatási eredményeiket. Többek között kimutatták az ánizs antioxidáns és antimikrobiális tulajdonságait. Az ánizsmag etanolos kivonata tíz baktériumfajta ellen bizonyult hatásosnak, míg vizes kivonata a Candida albicans gomba esetén is sikerrel alkalmazható.

Felhasználása

  • Emésztési zavarok
  • Fejfájás
  • Reumás panaszok
  • Székrekedés
  • Puffadás
  • Hányinger
  • Béltisztítás
  • Candida
  • Baktériumfertőzések
  • Köhögés
  • Megfázás Torokgyulladás
  • Menstruációs problémák
  • Ízületi gyulladás
  • Immungyengeség

Ánizstea készítése:

  • Egy mozsárban törjük össze az ánizs magtermését
  • 1 teáskanálnyira öntsünk kb. 2-3 dl forró vizet, majd fedjük le, és 10-15 percig hagyjuk állni
  • Ezt követően szűrjük le, és azonnal fogyasztható

Ízesíthetjük mézzel, frissen facsart citrom- vagy narancslével, adhatunk hozzá tejet vagy akár más fűszereket. Igazán izgalmas ízt adhatunk az ánizsból készült teának a fahéjjal. Étvágygerjesztő, csökkenti a puffadást, valamint az emésztési panaszokat, ezért érdemes étkezés előtt néhány korty ánizsteát inni, méghozzá a gyerekeknek is.

Akut panaszok esetén (pl. légúti megbetegedések, puffadás, hörghurut, bél- és gyomorgörcs, immungyengeség miatt kialakuló enyhébb tünetek) reggel és este igyunk meg belőle egy csészével. Ha nem tudunk elaludni, alvászavarokkal küzdünk, lefekvés előtt igyunk meg egy csészével belőle. Édeskés aromája miatt, az ánizsteát gyerekeknek is bátran adhatjuk. Szoptatás alatt növeli a tejtermelődést, terhesség alatt azonban nem ajánlott az ánizstea fogyasztása.

Az ánizs magját a szárított, vagy friss levelével helyettesíthetjük. Előbbiből egy teáskanálnyit, utóbbiból ennek háromszorosát használjuk. Ritkán, hányingert, hasmenést, bőrirritációt válthat ki.

Hivatkozások

Amin GR. Poular Medicinal Plants of Iran. Tehran, Iran: Vice-Chancellorship of Research, Tehran University of Medical Science Press; 2005.

Orav A, Raal A, Arak E. Essential oil composition of Pimpinella anisum L. fruits from various European countries. Natural Product Research. 2008;22(3):227–232.

Yazdani D, Rezazadeh S, Amin G, Zainal Abidin MA, Shahnazi S, Jamalifar H. Antifungal activity of dried extracts of anise (Pimpinella anisum L.) and star anise (Illicium verum Hook, f.) against dermatophyte and saprophyte fungi. Journal of Medicinal Plants. 2009;8(5):24–29.

Tas A, Özbek H, Atasoy N, Altug ME, Ceylan E. Evaluation of analgesic and antiinflammatory activity of Pimpinella anisum fixed oil extract. Indian Veterinary Journal. 2006;83(8):840–843.

Akhtar A, Deshmukh AA, Bhonsle AV, et al. In vitro Antibacterial activity of Pimpinella anisum fruit extracts against some pathogenic bacteria. Veterinary World. 2008;1(9):272–274.

ánizs

Ánizs

Név:

Ánizs

Latin név:

Pimpinella anisum