Orvosi tárnics

Az orvosi tárnics –vagy sárga tárnics, keserű gyökér, ördög méze− elnevezése egyes vélekedések szerint az ókorig származtatható vissza, állítólag az illír király, Gentius nevéből ered. Ő volt az, aki először felismerte a növény gyökerének jótékony hatásait, szorgalmazta a termesztését és a felhasználását: ettől kezdve keverték a tárnicsot gyógykészítményekbe. A rómaiak gyomorbajokra és a májbetegségek kezelésére használták. A középkorban gyomorkeserűt készítettek belőle és emésztési problémák kezelésére, valamint a kinin bevezetéséig főként lázcsillapításra használták. És nem csak az embereknél: az orvosi tárnics az első kutya lázcsillapítóként is alkalmazott gyógynövény.

Amennyiben mi magunk szeretnénk begyűjteni ezt az értékes gyógynövényt, ne feledjük: csak a sárga gyökerű példányokat válasszuk, mivel könnyen összetéveszthető, a föld feletti részen rá megtévesztésig hasonló, a fajhoz tartozó fekete gyökerű, erősen mérgező Gentiana veratro-val.

Gyógyhatásai

Az orvosi tárnics az egyik legjobb gyomorerősítő. Nagyobb mennyiségben tartalmaz sárga festékanyagot −gentizin−, illóolajakat és alkaliodokat –alkoholban oldódó aminosav származékokat−, legfontosabb összetevői a gyökerében található keserű glikozidok, a genziopicrina az amarogentin és a gentiacaulin. Ezek a hatóanyagok fokozzák az emésztőnedvek termelődését, serkentik a máj- és epefunciókat, hozzájárulnak a káros anyagok megfelelő eltávolításához, valamint a tápanyagok –különösen a zsírok és a fehérjék– felszívódásához. Javítják a méregtelenítés eredményességét, felgyorsítják az emésztést, megszüntetik a lassú emésztéssel járó felfúvódást, illetve a székrekedést. Gátolják a belekben az erjedési folyamatokat, ahogyan a hasmenés ellen is hatásosak lehetnek. Mindezek mellett a keserűanyagok ösztönzi a B12-vitamin felszívódását, hozzájárulnak a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásához, az elsavasodás megelőzéséhez és megszüntetéséhez. Az orvosi tárnics antioxidánsokat is tartalmaz, ennek köszönhetően erősíti az immunrendszert, segít semlegesíteni a rákkal, a gyulladásos folyamatokkal, a bőr öregedésével és a szívbetegségekkel összefüggésbe hozható káros szabad gyököket.

Mérsékli a fáradtságot, energetizál és oldja a feszültséget, valamilyen folyadékkal, kis mennyiségben és éhgyomorra fogyasztva kiváló étvágygerjesztő: rendszeres használatával az anorexiás megbetegedések, valamint a gyermekkori étvágytalanság is eredményesen kezelhető. Az orvosi tárnicsban található különféle nyákok is támogatják az emésztést, óvják a bél nyálkahártyáját, miközben elősegítik a salakanyagok helyes, és rendszeres kiürülését. Kiváló lázcsillapító és fertőtlenítő, sikerrel alkalmazható influenza, valamint megfázás esetén. Az orvosi tárnicsból készült kenőcs vagy főzet külsőleg, pakolásként alkalmazva nyugtatja és tisztítja az irritált bőrfelületet, a pattanások, az akne, sőt a felfekvések ellen is kiemelkedően hatásos. Fertőtlenítő tulajdonságát belsőleg alkalmazva is megőrzi: csillapítja belekben jelentkező irritációkat, valamint egyedülálló parazitaellenes és féreghajtó tulajdonságokkal bír.

Mit mond a tudomány?

A szlovén Univerza v Ljubljani (Ljubljanai Egyetem) kutatói az orvosi tárnics szabad gyök megkötő tulajdonságait vizsgálták. A Human and Experimental Toxicology szaklapban publikált tanulmányukban sikerült bebizonyítani, hogy a növény levelei és gyökere erős antioxidáns összetevőket tartalmaznak.

Felhasználása

  • Akne
  • Anorexia
  • Anyagcsere problémák (zsír, fehérje)
  • Bélfertőtlenítés
  • Emésztési zavarok
  • Étvágytalanság
  • Fáradtság
  • Felfekvési sebek
  • Felfúvódás
  • Féreghajtás
  • Gyomorerősítés
  • Hasmenés
  • Influenza
  • Láz
  • Lúgosítás
  • Megfázás
  • Méregtelenítés
  • Pattanások
  • Puffadás
  • Székrekedés

Orvosi tárnics tea készítése:

  • Forraljunk fel ½ liter vizet.
  • Ha felforrt, tegyünk bele 2 teáskanálnyi orvosi tárnics gyökeret.
  • Hagyjuk kihűlni, majd szűrjük, és fogyasszuk el.
  • Hidegen is elkészíthetjük, ebben az esetben éjszakára áztassunk be egy teáskanál orvosi tárnicsot egy pohár vízbe.

Az orvosi tárnics tea nem büszkélkedhet a legfinomabb teáknak járó kitüntetéssel, hogy kellemesebb legyen az íze, bátran tegyünk hozzá mézet vagy finomítatlan barnacukrot. Még jobban kiemelhetjük jótékony hatásait, ha pár szelet ginzeng gyökérrel vagy pár csepp citromlével gazdagítjuk a teát.

Igyunk meg belőle naponta egy csészével, és elkerülhetjük a szezonális légúti megbetegedéseket. Akkor is segíthet, ha már kialakultak a megfázás vagy az influenza tünetei: csökkenti a lázat, enyhe köptető hatása révén mérsékli a makacs köhögést.

Napi egy csésze orvosi tárnics tea hatékonyan erősíti az immunrendszert, javítja a szervezet méregtelenítési folyamatait. Étkezések előtt kb. egy órával fogyasztva javítja az étvágyat, míg emésztési problémák esetén, illetve az emésztés fokozása érdekében, étkezések után igyunk egy csészével. Gyomorégés ellen naponta 2-3 alkalommal kell inni egészen addig, amíg a panaszok megszűnnek.

Az orvosi tárnics tea nem javasolt akut gyomorhurut, gyomorfekély vagy nyombélfekély esetén.

Hivatkozások

Anchisi E. Gentiana lutea L., la variabilità morfologica e le sue ibridazioni interspecifiche. Aigba Notes. 2008:30–39.

Gentian. Review of Natural Products. Facts & Comparisons [database online]. St. Louis, MO: Wolters Kluwer Health Inc; 2011.

Aiello N., Bontempo R., Vender C. Use of morphological features and amarogentin content for characterization of wild yellow gentian (Gentiana lutea L.) populations in north-east Italy. Acta Bot. Gallica. 2013;160:33–41.

Bucher T. Master’s Thesis. University of Zürich; Zürich, Switzerland: 1987. Biosystematische Untersuchungen an Gentiana lutea L., Gentiana purpurea L. und deren Hybriden (Biosystematic Investigations on Gentiana lutea L., Gentiana purpurea L. and Their Hybrids)

Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 97.

Kery M., Matthies D., Spillmann H.H. Reduced fecundity and offspring performance in small populations of the declining grassland plants Primula veris and Gentiana lutea. J. Ecol. 2000;88:17–30.

orvosi tárnics

Orvosi tárnics

Név:

Orvosi tárnics

Latin név:

Gentiana lutea