Citromfű

A pázsitfüvek családjába tartozó citromfű eredetileg Ázsia trópusi vidékeiről származik, igénytelenségének köszönhetően ma már szinte mindenhol elterjedt. Leveleinek alakja miatt könnyen összetéveszthető a csalánnal, ám ha kissé megdörzsöljük, enyhén citromos illatot áraszt. A növény gyógyító hatásait már az ókorban ismerték, a rómaiak és a görögök elsősorban béltisztítóként használták, míg az arabok úgy vélték, a citromfű használata elűzi a rosszkedvet és a szomorúságot. Különösen a késő középkortól népszerű, a korabeli tudósok a citromfűvel készült főzeteket, teákat idegerősítőként alkalmazták a „mentális energia hibás ellátása” ellen. Azt gondolták, hogy a citromfű megtisztítja az agyba vezető eltömődött ereket. A XVII. században a kolostorokban készítették a „Sarutlan Karmeliták citromfű vizét”, amelyet csodálatos tulajdonságokkal ruháztak fel: főként hisztériás rohamok, vagy görcsös rángatózások csillapítására alkalmazták, de a szer remekül bevált a fogfájás ellen is. Mindezeken kívül a citromfű hatékony baktérium-, vírus- és gombaellenes gyógynövény. Kezeli a gyomorproblémákat, a fertőzéseket, a nehézlégzést és az álmatlanságot, enyhíti a lázat, a reumás fájdalmakat, megszünteti a fáradtságot, valamint segíti a méregtelenítést, hozzájárul a 2. típusú cukorbetegség és egyes daganatok megelőzéséhez.

Gyógyhatásai

A citromfű a benne található citronellál, a b-citrál, az acetát, az eugenol, az ageraniol és a szeszkviterpének együttes hatásának köszönhetően kiváló nyugtató, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, valamint antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek. Illóolaja nyugtatóként használva enyhíti az idegességet, a citromfűből készített tea megszünteti az álmatlanságot és a szorongást. Mivel görcsoldó tulajdonságai elsődlegesen a központi idegrendszert érintik, képes csökkenteni a neurotikus és a stressz okozta fejfájást, ahogyan az ideges gyomorfájást is mérsékli. Elviselhetőbbé teszi a Parkinson- és az Alzheimer-kór tüneteit, szabályozza a szívritmust, és fokozza a tüdő izomzatának működését, ezért jól alkalmazható a nehézlégzés vagy az asztmás tünetek kezelésére. A citromfű polifenoljai − rozmarinsav, klorogénsav, kávésav, ferulinsav, protokatechualdehid sav− és poliszacharidjai révén a vírusok egy része ellen is sikerrel veheti fel a harcot. Köztük van a Herpes simplex vírus, aminek az egyik legjobb természetes ellenszere: a citromfű alapú krémek vagy kivonatok jelentősen felgyorsítják a herpesz gyógyulását.

Legfontosabb összetevője a citrál (lemonal), ami a növény citromos illatát, és gombaölő hatását biztosítja, amelyet elsősorban a Saccharomyces cerevisiae ellen fejti ki. Ez az élesztőgomba az emésztőrendszert támadja meg, és vált ki allergiás reakciókat. Ennek eredménye lehet a rossz emésztés, az alhasi görcsök, a hasmenés vagy a székrekedés. Gomba ellenes tulajdonsága a bőrgombák –ilyen a bosszantó lábgomba–, illetve a szájban és a nemi szervekben megfigyelhető Candida fertőzés kezelésekor is kamatoztatható.

Szintén elsősorban a citrálnak köszönhető, hogy a citromfű gátolja egyes daganatok –mellrák, bőrrák, májrák növekedését–, és a rákos sejtekben beindítja az apoptózist (programozott sejthalál), illetve normalizálja az inzulinszintet, ami hozzájárul a 2. típusú cukorbetegség kezeléséhez. A citrál a fogyásban is szerepet kap, akadályozza ugyanis a hasi zsír felhalmozódását. A citromfű serkenti az epe termelődését, és a bélműködést, ezáltal javítja az emésztést. Segítségével rövid időn belül megszabadulhatunk a székrekedéstől, valamint a hányingertől. Hatékony vízhajtó, fokozza az ürítések gyakoriságát és a vizelet mennyiségét, ezzel gyorsítja a méreganyagok távozását a szervezetből. A vízvisszatartási problémák megoldása mellett az ödémák eltüntetéséhez is hozzájárul, valamint segít eltávolítani a bélben lerakódó mérgeket. Nagyobb mennyiségben tartalmaz C-vitamint és flavonodiokat, amelyek erős antioxidánsok: megóvnak a rákot, gyulladásokat és érrendszeri betegségeket okozó szabad gyököktől, valamint lassítják a sejtek, és különösen a bőr öregedését. Antioxidáns hatása révén erősíti az immunrendszert, és megóv az antibiotikumoknak ellenálló Staphylococcus aureus szuperbaktériummal szemben. Az emberek kétharmadában hosszabb-rövidebb ideig megtalálható Staphylococcus aureus a bőrön, a garatban és az orrban telepszik meg, jelenléte összefüggésbe hozható a szívizom-gyulladással, a bőrfertőzésekkel, a vérmérgezéssel és a tüdőgyulladással. Antibakteriális hatása a gyomorfekély és a gyomorrák kialakulásában szerepet kapó Helicobacter pylori baktériummal szemben is érvényesül, ahogyan a vastagbélgyulladás kezelésében és megelőzésében is jó szolgálatot tehet.

C-vitamin-tartalma révén enyhíti az orrdugulás, megfázás, influenza és más légúti megbetegedések tüneteit, míg izzasztóként mérsékli a lázat.

A citromfű csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintjét, így a citromfű fogyasztásával megelőzhető az erekben a véráramot akadályozó, és szívbetegségeket okozó plakkok (a vérzsír felhalmozódása és lerakódása az érfalakra) kialakulása. Külsőleg alkalmazva csökkenti a reumás tüneteket, valamint kisebb sérülések esetén, megakadályozza a seb elfertőződését, elősegíti a sebgyógyulást.

Mit mond a tudomány?

Enyhén és közepesen súlyos Alzheimer-kórban szenvedő betegeknek négy hónapon át napi hatvan csepp citromfű-kivonatot adtak Tehran University of Medical Sciences kutatóit. A kúra végén a citromfűvel kezelt betegek kognitív funkciói lényegesen javultak azokéhoz képest, akik placebót kaptak. Mellékhatásokat nem tapasztaltak, azonban megállapították, hogy a citromfű hatására az izgatottság mértéke is csökkent. A kutatás eredménye a Neurology, Neurosurgery and Psychiatry szaklapban jelent meg.

Felhasználása

  • Alhasi görcsök
  • Alvászavarok
  • Asztma
  • Alzheimer-kór
  • Bakteriális fertőzések
  • Béltisztítás
  • 2. típusú cukorbetegség
  • Emésztési problémák
  • Feszültségoldás
  • Gombás fertőzések
  • Görcsös fejfájás
  • Gyomorgörcsök
  • Hányinger
  • Herpesz
  • Idegesség
  • Immunerősítés
  • Láz
  • Magas koleszterinszint
  • Megfázás
  • Méregtelenítés
  • Nehézlégzés
  • Orrdugulás
  • Parkinson-kór
  • Rákmegelőzés
  • Reuma
  • Sebgyógyítás
  • Stressz
  • Szívritmus problémák
  • Vírusos megbetegedések kezelése
  • Vízhajtás

Citromfű tea készítése:

  • Egy edénybe rakjunk 10 g szárított citromfüvet.
  • Forraljunk fel egy liter vizet, majd öntsük a citromfűre.
  • Nagyjából 10 percig hagyjuk állni.
  • Ezt követően szűrjük, és minél melegebben fogyasszuk el.

A citromfű tea íze igen kellemes, ezért nincs szükség különösebb ízesítésére. Remek görcsoldó, alhasi- és menstruációs görcsök ellen az egyik legjobb megoldás, ha naponta megiszunk két pohár citromfű teát. Gyomorpanaszok esetén, étkezés után fogyasszuk: elősegíti a helyes emésztést, megszünteti a puffadást és a túlzott gázképződést. Gyorsíthatja az emésztőrendszeri hurutok gyógyulását, elpusztítja a bélrendszerben élő káros baktériumokat és parazitákat, kiváló méregtelenítő.

Napi 2-3 csésze citromfű tea fogyasztása csökkenti a feszültséget, oldja a stresszt, megszünteti az alvászavarokat, mérsékli a fejfájást. Fogyasztásakor ne feledkezzünk el arról, hogy a citromfű tea hatékony vízhajtó, valamint ritkán szédülést okozhat.

Fertőtlenítő tulajdonságának köszönhetően segít enyhíteni a gyulladásokat, valamint a megfázás, a nátha és az influenza tüneteit, sőt, a megelőzéshez is hozzájárul. Ehhez elég napi egy csészével inni belőle.

Terhesség és szoptatás alatt, illetve gyerekek számára a citromfű tea nem ajánlott.

Hivatkozások

Chungsamarnvart N, Jiwajinda S. A caricidal activity of volatile oil from lemon and citronella grasses on tropical cattle ticks. Kasetsart J Nat Sci. 1992;26:46–51.

Kennedy DO, Wake G, Savelev S, Tildesley NT, Perry EK, Wesnes KA, et al. Modulation of mood and cognitive performance following administration of single doses of Melissa officinalis (Lemon balm) with human CNS nicotinic and muscarinic receptor binding properties. Neuropsychopharmacology. 2003;28:1871–81.

Meevatee U, Boontim S, Keereeta O, Vinitketkumnuen U, O-ariyakul N. Antimutagenic activity of lemon grass. In: Boot-in S, editor. Man and Environment. Thailand: Chiang Mai University Press;

Ibarra A, Feuillere N, Roller M, Lesburgere E, Beracochea D. Effects of chronic administration of Melissa officinalis L. extract on anxiety-like reactivity and on circadian and exploratory activities in mice. Phytomedicine. 2010;17:397–403.

Orafidiva LO. The effect of autoxidation of lemon-grass oil on its antibacterial activity. Phytother Res. 1993;7:269–71.

Cheel J, Theoduloz C, Rodriäguez J, Hirschmann SG. Free Radical Scavengers and Antioxidants from Lemongrass (Cymbopogon citratus Stapf) J Agric Food Chem. 2005;53:2511–7.

Koch-Heitzmann I, Schultze W. 2000 Jahre Melissa officinalis. Z Phytother. 1988;9:77–85.

Kennedy DO, Little W, Haskell CF, Scholey AB. Anxiolytic effects of a combination of Melissa officinalis and Valeriana officinalis during laboratory induced stress. Phytother Res. 2006;20:96–102.

citromfű

Citromfű

Név:

Citromfű

Latin név:

Melissa officinalis